»
Roberto Atalla

Roberto Atalla

Profil

Imię: Roberto de Moraes Atalla;
Nick: Risada („Śmiać się”);
Miejsce urodzenia:  Rio de Janeiro, Brazylia;

Rok urodzenia: 1971; 
Wzrost: 179 cm
Waga: 79 kg/175 lbs

Trenuje Brazylijskie Jiu Jitsu od Grudnia 1990 roku.
Niebieski pas otrzymał od Jean’a Jacques Machado w 1993 roku .
Purpurowy pas otrzymał od Carlosa Gracie Jr w 1994 roku.
Brązowy pas otrzymał od Carlosa Gracie Jr w 1996 roku.
Czarny Pas otrzymał od Sergio „Bolao” Souza w 1998 roku.

Najważniejsze osiągnięcia:

– Trzykrotny Mistrz Świata (1996 r – kat. wagowa i open jako purpurowy pas, 1997 r – brązowy pas)

– Vice Mistrz Świata (1999 r – czarny pas)

– Dwukrotny srebrny medalista Panamerican (1999 r,2000 r – czarny pas)

– Mistrz Brazylii (1994 r – niebieski pas)

– Dwukrotny Vice Mistrz Brazylii (1996 r – purpurowy pas, 1999 r – czarny pas)

– Mistrz Europy (2007 r – czarny pas, master)

 

Biografia

     Roberto Atalla urodził się w 1971 roku w Rio de Janeiro. Był zafascynowany sportem od dziecka, jednak najpopularniejszy w Brazylii sport – piłka nożna – nigdy go nie interesował. Kiedy skończył 14 lat kupił swoją pierwszą deskę surfingową, a surfing stał się jedną z najważniejszych rzeczy w jego życiu. Roberto od zawsze doceniał również Bruce Lee i Kung Fu. Jednak w miejscu gdzie mieszkał nie było możliwości trenowania tej sztuki walki. W wieku 16 lat (1987 rok) rozpoczął trenowanie Capoueiry, aby móc się bronić. Dzięki temu został wciągnięty przez świat sztuk walki. Mieszkając w Rio de Janeiro Brazylijskie Jiu Jitsu okazało się dla Atalli naturalnym wyborem i mając 19 lat rozpoczął jego intensywne treningi. Na matach szybko okazało się, że nawet podczas nawet najcięższych treningów wciąż jest uśmiechnięty i stąd otrzymał od Helio „Soneca” Moreiry przydomek Risada (co oznacza „śmiać się”).

     Na początku Roberto trenował w klubie Gracie Barra, gdzie uczestniczył w zajęciach prowadzonych przez Jean’a Jacques Machado, Roberto „Gordo” Correa i Helio „Soneca” Moreira. W tym samym czasie jego partnerami byli tacy zawodnicy jak Duda, Leandro, Big Head oraz Vinicius Draculino, treningi z którymi Roberto wspomina do dziś. W 1992 roku Roberto Atalla wyjechał do Kalifornii, gdzie miał okazje trenować przez 3 miesiące w klubie Rickson’a Gracie, nie odcinając się od powiązań z Gracie Barra. „Do dzisiaj pamiętam jak całkowicie zmienił się mój pogląd na BJJ. Rickson bez wątpliwości jest najbardziej kompletnym fighter’em z jakim miałem możliwość trenować” mówi Risada.

     Po powrocie do Brazylii w 1993 roku Roberto został promowany przez Jean’a Machado na niebieski pas. Ponieważ w tym samym roku jego nauczyciel (Machado) wyjechał do USA, Risada był zmuszony do zmiany klubu. Tak trafił do akademii Gracie Barra prowadzonej przez Renzo Gracie. Od tego czasu, zachęcany przez swojego trenera, zaczął na poważnie angażować się w zawody. Trenował codziennie w Barra, gdzie uczęszczał na wszystkie zajęcia prowadzone przez Renzo. Zaczął również prowadzić treningi w klubie Hipica (Lagoa), a następnie po pewnym incydencie na pokazie Muay Thai w świeżo otwartym przez siebie klubie Gracie Ipanema w Cabo Frio.

     „To było po tym, jak wybrałem się z przyjaciółmi na pokaz Muay Thai. Po pokazie jeden z zawodników zaproponował zgromadzonym widzom, aby zmierzyli się z nim. Koledzy wypchnęli mnie, wiedząc że trenuję. Zaczęliśmy sparing, od razu sklinczowałem, powaliłem thai boksera na ziemię i dosiadłem. W tym momencie jego trener przerwał walkę i powiedział żebym się sprawdził z jego najlepszym uczniem. Sytuacja się powtórzyła: znowu szybko sprowadziłem go do parteru i dosiadłem, na czym walka się skończyła, a koledzy skandowali moje imię. Co ciekawe, kiedy uradowani odchodziliśmy, razem z nami odeszli wszyscy gapie, którzy stracili zainteresowanie dalszym pokazem Muay Thai. Po tym zdarzeniu kilku moich kolegów zainteresowało się bjj i zaczęło trenować.” opowiada Roberto Atalla.

     Na rezultaty takiej ilości treningów nie trzeba było długo czekać. W 1994 roku Roberto został Mistrzem Brazylii w kategorii niebieskich pasków w wadze średniej, wygrywając uprzednio I Copa Akxe i turnieje w Niteroi i w stenie Rio. W 1996 roku, już jako purpurowy pas, zaczął uczęszczać trzy razy w tygodniu na treningi z Judo i zdobył swoje pierwsze dwa złote medale na Mundialu (Mistrzostwach Świata). To były pierwsze Mistrzostwa Świata w Brazylijskim Jiu Jitsu, które się odbyły. Nagrodą za poświęcenie i determinacje dla Roberto były dwa złote medale i tytuł najbardziej technicznego zawodnika w kategorii purpurowych pasów. Ważąc 76 kg Risada wygrał kategorię -78,9 kg i open (absoluto), zwyciężając z znanymi zawodnikami takimi jak Vitor „Shaolin” Ribeiro i w finale z Jose Mario McCord (Esfiha).

     Po tym sukcesie Roberto na chwilę zmniejszył intensywność treningów. Jednak porażka, której doznał na następnych Mistrzostwach Brazylii uczyniła, że zaczął trenować mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. „Po promocji na brązowy pas zacząłem robić codziennie treningi kondycyjne oraz Judo. Renzo przeniósł się do Nowego Yorku, a ja podczas Mistrzostw Brazylii (w październiku 1996 r) zostałem zdyskwalifikowany po dotarciu do finału przez Carlos’a Gracie Jr, który nie dał mi szansy na obronienie się” wspomina Atalla. Po tej sytuacji zdecydował się zerwać swoje powiązania z Gracie Barra.

     Risada dołączył do Rio Jiu Jitsu Club (Carlson Gracie Team), świetnego klubu prowadzonego przez Murilo Bustamante oraz Sergio „Bolao” Souza, który przekształcił się później w Brazylian Top Team. „Poza pokazaniem świetnego poziomu technicznego nie pozostawiającego żadnych wątpliwości, grupa zawodnicza Rio Jiu Jitsu Club skupiała w tym czasie najlepsze brązowe pasy takie jak Pedro Duarte, Marcel Ferreira, Aron Roichman i dużo innych” mówi Roberto wspominając kilku, ale twierdząc że byłoby to niemożliwe wymienić imiona wszystkich co do jednego. Było ich ponad tuzin, a każdy z nich był na tym samym poziomie technicznym i startował regularnie w zawodach.

     Po adaptacji w nowym klubie w 1997 roku Atalla wygrał Superligę Brazylijską , Brazilian State Teams i wykonał niesamowite przedstawienie zdobywając medal w Mistrzostwach Stanu Rio de Janeiro w Judo. Podczas drugiego Mundialu w 1997 roku był w takiej formie, że po łatwym wygraniu półfinału zamknął kategorie z swoim klubowym kolegą Pedro Duarte z którym świętowali razem zdobycie złotego medalu w kat. -73 kg. Po Mistrzostwach Świata Roberto zdobywał dalej kolejne złote medale zarówno w BJJ jak i w Judo. Jednak w 1998 roku podczas Mundialu nie udało mu się osiągnąć swojego największego celu. Atalla przegrał w pierwszej walce poprzez decyzję sędziego. Do dzisiaj Roberto jest przekonany, że sędzia zrobił błąd w swoim osądzie. Tego samego roku Risada został promowany na czarny pas przez Sergio „Bolao” Souza, a przygotowując się do Mistrzostw Brazylii w 1998 roku „wzniecił ogień” w Rio de Janeiro sparując z zawodnikami z wszystkich stron Brazylii.

     Jego pierwszym wyzwaniem jako czarny pas, był nikt inny niż Antonio „Nino” Schembri, uważany za jednego za najlepszych zawodników BJJ w latach 90. Jego pierwsza walka podczas Mistrzostw Brazylii była najcięższą walką jaką stoczył Roberto. „Udało mi się założyć kneebar, który przeciągnąłem tak bardzo, że Nino nie wyszedł do walki w półfinale. Ale Schembri jest wojownikiem, który się nie poddaje. W walce przeszedł później moją gardę wygrywając 3 do 0” opowiada Risada. Schembri zazwyczaj wygrywał 15, 20 punktami z swoimi przeciwnikami, jeśli nie udało mu się ich poddać w pierwszych minutach pojedynku, więc taka walka była sama w sobie wspaniałym osiągnięciem. „Byłem szczęśliwy po wszystkim, ponieważ przełamałem się, nawet jeśli nie wygrałem”. Następnie nadszedł 1999 rok w którym ciężkie treningi zaowocowały.

     Drugie miejsce we wszystkich trzech największych turniejach (Mundial, Mistrzostwa Brazylii oraz Panamerican) są wielkimi osiągnięciami. Risada zdobył również złote medale w Judo, ale te osiągi nie satysfakcjonowały go mówiąc „Zawsze chciałem zdobyć złoty medal, moim celem jest być najlepszym w mojej kategorii i obiecuję, że 2000 rok będzie moim”. Jednak pomylił się. W czerwcu 1999 roku zmarł zawsze wspierający go ojciec, a następnie w listopadzie zerwał sobie wiązadła kolanowe. Wpłynęło to siłą rzeczy na przerwanie jego passy zwycięstw. W 2000 roku Roberto kontynuował starty odkładając operację, której nie był w stanie uniknąć. Jego kolano nie wytrzymało intensywności jego walk i w sierpniu 2000 roku Roberto w końcu zdecydował się zrobić przerwę, aby wyleczyć kolano.

     W 2003 roku, bardziej skupiony na nauczaniu, przeniósł się do Anglii zakładając Rio Grappling Club jako część Uniwersytetu SOAS w Londynie. Nazwa klubu jest hołdem złożonym miejscu, gdzie trenował wcześniej (Rio Jiu Jitsu Club). Po dwóch latach nauki Roberto zdecydował się kontynuować podróżowanie po świecie i rozpowszechnianie swojej sieci szkół. W kwietniu 2008 roku osiedlił się we Wrocławiu (Polska), gdzie mieszkał i prowadził treningi przez 3 lata. W tym czasie nie zapomniał jednak o licznych klubach Rio Grappling rozsianych po całym świecie, gdzie udzielał się w dalszym ciągu przeprowadzając seminaria kilka razy w miesiącu. W 2011 roku Roberto postanowił wrócić do Brazylii, skąd skupił się na rozwoju swoich filii odwiedzając je regularnie.

Adam Morawiec na podstawie textu Marcelo Dunlop’a
oraz wywiadów z Roberto Atalla

 

Osiągnięcia Roberto Atalli

 

Jiu Jitsu:

– 2007 Mistrzostwa Europy (1. miejsce, kat: czarny pas master, – 79kg)

– 2006 Mistrzostwa Ameryki Południowej (2. miejsce, kat: czarny pas master, -79kg)

– 2000 Panamerican (2. miejsce, kat: czarny pas, -73kg)

– 1999 Mistrzostwa Świata (2. miejsce, kat: czarny pas, -79kg)

– 1999 Panamerican (2. miejsce, kat: czarny pas, -79kg)

– 1999 Mistrzostwa Brazylii (2. miejsce, kat: czarny pas, -79kg)

– 1998 Mistrzostwa Stanu Rio de Janeiro (1. miejsce, kat: pas brązowy, -79kg)

– 1997 Mistrzostwa Świata (1. miejsce, kat: pas brązowy, -73kg)

– 1997 Superliga Brazylijska (1. miejsce, kat: pas brązowy, -73kg)

– 1997 Brazilian State Teams (1. miejsce, kat: pas brązowy, -73kg)

– 1997 Mistrzostwa Stanu Rio de Janeiro, kat: pas brązowy, -73 kg)

– 1996 Mistrzostwa Świata (Najlepszy Technicznie Zawodnik, kat: pas purpurowy)

– 1996 Mistrzostwa Świata (1. miejsce, kat: pas purpurowy -78,9kg)

– 1996 Mistrzostwa Świata (1. miejsce, kat: pas purpurowy, absolute class)

– 1996 Mistrzostwa Brazylii (2. miejsce, kat: pas purpurowy, -97kg)

– 1995 Brazilian Teams (2. miejsce, kat: pas purpurowy, absolute class)

– 1995 Pierwszy raz organizowane Brazilian National Team (1. miejsce, kat: pas purpurowy, -79kg)

– 1994 Mistrzostwa Brazylii (1. miejsce, kat: pas niebieski, -79kg)

 

Judo:

– 1999 Mistrzostwa Stanu Rio de Janeiro (2. miejsce, kat: pas zielony, -81kg)

– 1999 Drużynowe Mistrzostwa Stanu Rio de Janeiro (3. miejsce, kat: pas zielony, -81kg)

– 1999 51. Puchar Budokan (1. miejsce, kat: pas zielony, -80kg)

– 1999 Puchar Benemeritos do Rio (1. miejsce, kat: pas zielony, -81kg)

– 1998 Mistrzostwa Stanu Rio de Janeiro (1. miejsce, kat: pas zielony, -81kg)

– 1998 Drużynowe Mistrzostwa Stanu Rio de Janeiro (1. miejsce, kat: pas zielony, -81kg)

– 1998 Puchar Benemeritos do Rio (3. miejsce, kat: pas zielony, -81kg)

– 1997 Mistrzostwa Stanu Rio de Janeiro (3. miejsce, kat: pas zielony, -81kg)

– 1997 Drużynowe Mistrzostwa Stanu Rio de Janeiro(3. miejsce, kat: pas zielony, -81kg)

 

Submission Wrestling:

– 2009 I Rio Grappling Cup, Livorno, Włoch (1. miejsce, -84 kg)

– 2005 Puchar Holandii w Grapplingu, Ede, Holandia (1. miejsce, -82kg)

– 2003 KSBO, Nottingham (2. miejsce, -76kg)

– 2003 Brytyjskie Mistrzostwa w Grapplingu, Worcester (1. miejsce, -76kg)

 

Sambo:

– 2003 Mistrzostwa Wielkiej Brytanii w Sambo, Bolton (1. miejsce, -74kg)

 

MMA:

– 2004 FCF1 – Portsmouth, Anglia (zasady UFC, 3×10 minut, remis)

 

Pełne statystyki (od 1991 do 2009 roku, zaktualizowane 05/2009):

160 wygranych, 1 remis i 32 przegrane (tylko 4 przez poddanie się)

52 złotych, 12 srebrnych i 8 brązowych medali.

 

Wideo:

– Z pionierem BJJ – Helio Gracie’m

– Roberto Atalla vs Carlos Machado – Mistrzostwa Brazylii 1999

– Roberto Atalla vs Tommaso Pispico

– Roberto Atalla vs Cristian Pietrobelli IBJJF Europeans Rome 2017

– Roberto Atalla Highlight

– Old school sweeps class HL by Roberto Atalla (2012)

 
© 2010 - Sztuki Walki – Rio Grappling Club Częstochowa / Brazylijskie Jiu-Jitsu, MMA, Samoobrona Kickboxing, Judo, Joga, Grappling, Sztuki walki, Zapasy, Yoga, Sporty walki
Admin | Created by All4Net - Pozycjonowanie Częstochowa