»
Stopnie / Pasy w BJJ

W Brazylijskim Jiu-Jitsu, tak jak i w wielu innych sztukach walki, przyjął się system, gdzie to kolor noszonego pasa mówi nam o stopniu zaawansowania ćwiczącego. I tak, mamy tu kolory:

bjj-belts

Biały  |  Niebieski  |  Purpurowy  |  Brązowy  |  Czarny

Biały kolor pasa mówi nam o tym że adept zaczyna swoją przygodę z Brazylijską odmianą Jiu-Jitsu, następne kolory zaawansowania to niebieski, purpurowy i brązowy aż osiągnie upragniony stopień, pas mistrzowski, koloru czarnego. Niektóre szkoły wprowadziły system belek, maksymalnie czterech, które są przyznawane w drodze po następny kolor pasa, tak by uczniowie częściej mogli być nagradzani za swe postępy.

W większości szkół, nie ma egzaminów na kolejne stopnie / pasy, te są nadawane przez nauczyciela / trenera, jeżeli ten uzna, że uczeń zasługuje na dany kolor. Niektóre ze szkół, wprowadziły jednak system egzaminów, gdzie na każdy kolejny pas, uczeń musi spełniać dane kryteria. Rio Grappling Club stosuje tradycyjny system pasów – nadawanie przez nauczyciela. To co składa się na informację że uczeń powinien mieć wyższy stopień to przede wszystkim: jego umiejętności oraz czas spędzony na macie, postępy jakie poczynił, wyniki w rywalizacji z innymi na zawodach, uczestniczenie w życiu klubu czy propagowanie Brazylijskiego Jiu-Jitu w swoim środowisku. Dokładny system nadawania pasów według największej federacji BJJ (IBJJF) umieszczamy poniżej.

ibjjf_pasy
© 2014 - Sztuki Walki – Rio Grappling Club Częstochowa / Brazylijskie Jiu-Jitsu, MMA, Samoobrona Kickboxing, Judo, Joga, Grappling, Sztuki walki, Zapasy, Yoga, Sporty walki
Admin | Created by All4Net - Pozycjonowanie Częstochowa